Klapa wyborcza jest dobrą okazją, do rozpoczęcia procesu zmian systemu demokracji w Polsce. Dla powiększenia osobowego uczestnictwa obywateli, zarówno w sferze demokracji bezpośredniej jak i w sferze demokracji przedstawicielskiej.

 

Jest jak jest
 
Opinie o przyczynach klapy wyborczej, zawierają się pomiędzy dwom skrajnościami. Pierwsza wskazuje na sprawność PKW, w rżnięcia głupa przy chronieniu przekrętów. Druga wskazuje na infantylizm Polaków, w stosowaniu książeczki do głosowania.  
 
Ja stawiam 9 do 1 na drugą przyczynę, tyle że nie nazywam tego infantylizmem Polaków, a skutkiem ubocznym pokręconej ordynacji wyborczej. Pokręconej w pseudo proporcjonalności, odczłowieczającej przedwyborcze debaty i zaciemniającej odpowiedzialność za wypełnianie przedstawicielskich ról. Jestem pewien, że udział w zwyczajnej ordynacji, gdy głosujemy na konkretną osobę, która ma reprezentować mój okręg wyborczy, nie nastręczałaby żadnych problemów ani głosującym ani zliczającym.  
 
 
Nowe idzie
 
Dotychczasowe debaty o formie ordynacji wyborczej, prowadzone były w warunkach powszechności wertykalnych, pionowych relacji społecznych. Wieś, Gmina, Powiat, Województwo, całe Państwo  miały klarownie wyznaczone i zobowiązujące granice. Relacje pomiędzy tymi wspólnotami porządkowane były hierarchicznie. Administracje ułatwiały współistnienie rządzących z rządzonymi, zarządzający ośrodkami medialnymi pomagali komu chcieli poprzez swoje gutebergowskie wydawnictwa.  
 
Na naszych oczach ten prosty model dogrywa. Interaktywność sieci wiedzy, podnosząc znaczenie samodzielności, zmienia sposoby rywalizacji, personalizuje ustroje dóbr i usług publicznych, zmienia styl naszego życia. Rosną aspiracje do bezpośredniego uczestnictwa w publicznych debatach, do stanowieniu o lokalnych wartościach, o ładzie w przestrzeniach, o zobowiązaniach finansowych. Również i w Polsce, demokracja po Gutenbergu zaczyna nabierać nowych form, nowego kolorytu, nowych obywateli.
 
Nowe ma kolor sieci.
 
 

Renesans osobistego uczestnictwa 

Wykorzystanie cyfrowych wynalazków do samodzielności tworzy nowe przestrzenie dla naszej wolności. W ekonomii proces ten zaczął się wraz z otwarciem granic dla migracji kapitału i pracy, w polityce właśnie się rozpoczyna. Tak traktuję referendalny dobór celów inwestycyjnych dla lokalnych  inwestycji rozwojowych, określany jako „budżet obywatelski”. To początek procesu przywracania terminowi „demokracja” jego pierwotnego znaczenia. Dalsze ułatwienia w użytkowaniu cyfrowych mediów, poszerzać będą zakresy referendalnych form uczestnictwa w stanowieniu publicznych spraw.

Praktyka nowych form uczestnictwa w demokracji bezpośredniej stawia przed nami pytania o zasady uczestnictwa w demokracji przedstawicielskiej. Bo przecież nie można będzie przekazać wszystkich spraw codziennego zarządzania i nadzorowania pracy państwowej administracji, do publicznych debaty. Zawsze konieczny będzie wybór swojego politycznego przedstawiciela przez suwerenną i samorządną wspólnotę.

 
 
Ordynacja dla człowieka
 
Uważam, że potrzebne nam jest klarowne powiązanie pomiędzy obu obszarami demokracji. Tej bezpośredniej i tej przedstawicielskiej. W pierwszej osobiście rozważać będziemy racje programowe korzystając z interaktywnych mediów dla konfrontowania poglądów, w drugiej również osobiście powinniśmy wskazywać i obserwować osobę odpowiadającą za realizację publicznych spraw przez administrację.
Najbardziej osobowo zobowiązujące delegowanie odpowiedzialności, zapewnia organizowanie wyborów ordynacją większościową w jednomandatowych okręgach wyborczych. Jednoznaczność terytorialnego przyporządkowania wybranego i wyborcy, tworzy fundament dla integracji wszystkich wymiarów życia publicznego, bez względu na zakres reprezentowanej przez niego wspólnoty politycznej.  Tylko ordynacja JOW we wszystkich zakresach władzy zapewniać będzie uspójnianie narodowego i terytorialnego wymiaru naszych relacji społecznych.
 
Opinię o odpowiedniości naszego obecnego lub przyszłego politycznego przedstawiciela dla najważniejszych dla nas wartości, uzyskiwać będziemy dzięki obserwacji ich udziału w debatach programowych nad sprawami stanowionymi w procedurach demokracji bezpośredniej.
 
Tak osobisty charakter uczestnictwa, zapewniać powinien synergię naszej równoczesnej obecności w obu obszarach obywatelskiej troski o publiczne dobro.
 
 
Pierwsze posiedzenie Sejmu
 
Należy się spodziewać, że proces zmian obecnych rozwiązań ustrojowych potrwa wiele lat.  Wskazując na potrzebę zmian ordynacji na większościową, dotykam jedynie jednego z jego elementów. Może nawet nie kluczowego.
 
Podnoszę go jednak, bowiem od kilkunastu lat nie mam  wątpliwości, że stosowana obecnie w Polsce ordynacja proporcjonalna jest główną przyczyną oderwania polskich elit politycznych od potrzeb społecznych. Przekonał mnie do tego poglądu śp. prof. Jerzy Przystawa, próbowałem mu nawet pomóc w dokonaniu zmian ustrojowych. Łatwo nie było …
 
Horyzontalna komunikacja daje nam dzisiaj całkiem nowe możliwości współdziałania politycznego.  By dokonać ustaleń programowych nie musimy już jeździć z ulotkami po całym kraju, nie musimy dopraszać się o posłuchanie u warszawskiego redaktora, nie musimy tworzyć partii z gabinetami i sekretarzami.   
 
Uważam, że realnym jest zawiązanie współpracy politycznej dla niezwłocznego wprowadzenia JOW przez Sejm.
Trzeba by porządek obrad Sejmu najbliższej kadencji obejmował tylko dwa punkty:
(1)  zmiana ordynacji wyborczej na większościową w jednomandatowych okręgach wyborczych w do Sejmu,
(2)  zakończenie kadencji Sejmu wybranego w ordynacji proporcjonalnej.
 
 
Wspólna Sprawa
 
Potrzeby wprowadzania demokracji bezpośredniej wyrażane są publicznie na wielu portalach, konferencjach i w praktyce politycznej.
 
Czy dolnośląscy kultywatorzy pracy prof. Jerzego Przystawy, nie mogliby przyjąć dwu punktowego porządku obrad Sejmu najbliższej kadencji jako swojego programu politycznego do startu w nadchodzących wyborach ?
 
Czy nie mogliby liczyć na wsparcie młodych pasjonatów cyberwynalazków, szukających w polityce osób, które starannie robią to co klarownie mówią ?
 
Czy my, uczestnicy sieciowych debat o sprawach naszej Ojczyzny, nie powinniśmy pomóc ruchowi naprawy podstaw demokracji ?
 
Odpowiednio do aspiracji narodu i możliwości horyzontalnej komunikacji.
 
 
---------------------------------------------------------
Urna – transpozycja własna zdjęcia z portalu Życie Lublina …