Nowoczesna sztuka leczenia wymaga rodziny, pracy, polityki i społecznej gospodarki rynkowej.

Idą zmiany
 
W listopadzie ubiegłego roku, tuż po zakończeniu krótkiej, ale owocnej w wymiarze nowych regulacji ministerialnej pracy prof. Mariana Zembali, Sejm wprowadził zmiany pozwalające lekarzom na orzekanie  o stanie zdrowia osoby „ … po zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności”. Decyzja ta umożliwi wprowadzanie rozwijanych w gigantycznym tempie cyfrowych technologii do usług medycznych. W konsekwencji prowadząc do epokowych zmiany w systemie ochrony zdrowia.
 
Pisałem o wyzwaniach i szansach nowych rozwiązań, tak dla naszej wolności  (http://si.neon24.org/post/129966,medycyna-dla-wolnosci jak i dla mechanizmów samoregulacji (http://si.neon24.org/post/130924,zdrowie-w-ekonomii-solidarnosci).
 
Wchodząc w problematykę instytucji gospodarczych, wypada mi, jako ekonomiście kierującemu placówką medyczną, postawić propozycje konkretnych usprawnień. Dla zwiększenia zakresu opieki zdrowotnej i dla przyśpieszenia jej działania.
 
 
Medialna medycyna uspołecznieniem profilaktyki i przyśpieszeniem interwencji
 
Na schemacie przedstawiam trzy propozycje nowych usług medycznych, które mogą i powinny być wprowadzone do ustroju zdrowia publicznego, przez rząd realizujący strategię  dobrej zmiany. Powiązanie tych propozycji z prekursorskim w wymiarze redystrybucji dochodu narodowego Programem rodzina 500+ (http://si.neon24.org/post/129360,piecset-plus-solidarnosc), umocni proces wykorzystania nowoczesnych technologii dla humanizacji systemu ochrony zdrowia.
 
  
Trzy innowacje gospodarcze
 
Dwie pierwsze propozycje odnoszą się do prezentowanych od roku idei uspołecznienia profilaktyki medycznej, z wykorzystaniem kultury fizycznej oraz pracy solidarnej.
 
Obecnie usługa Medycyny sportowej zaspakaja w Polsce ok 5 % potrzeb systematycznej kontroli zdrowia przez osoby aktywne w jakiejś formie rywalizacji sportowej. Dla pozostałych 95 % brakuje i pieniędzy i specjalistów. Znaczy, brakuje wszystkiego.
 
Wprowadzenie cyfrowej i zdalnej diagnostyki umożliwia podniesienie zakresu oddziaływania  medycyny sportowej jako profilaktyki medycznej do 100 % potrzeb. Określiłem nową usługę jako Medialną medycynę sportową – bowiem jej istota polega na korzystaniu z rozwoju wiedzy wewnątrz medialnie powiązanej społeczności. Wymaga wypracowania, uznania, stosowania standardów poznania, wymaga woli i wymiany doświadczeń w mediach społecznościowych.  Bo rewolucja w zdrowiu to nie tylko nowe narzędzia, technologie, procedury. To nade wszystko wiedza, umiejętności i wola samodzielnego podejmowania wysiłku poznawania.
 
Stowanie nowych technologii wymaga też moralnej kompetencji dla pracy solidarnej, jako kategorii równoważnej w ekonomii XXI wieku pracy wymiennej. Faktyczna bliskość kompetencyjna w obu formach pracy, jest przesłanką dla drugiej propozycji: Medialnej medycyny pracy. Czyli wprowadzenia do zadań instytucji zatrudniających pracowników, organizowanie szkoleń przygotowujących do korzystania z instrumentarium medialnej medycyny.
 
Forma tego wprowadzania wymaga pogłębionego ekonomicznego i politycznego rozważenia. Tak by nie została odrzucona epitetem ingerencji państwa w swobodę obrotu gospodarczego. Ale sporządzenie listy korzyści, jakie uzyskać mogą dzięki korzystania z telemedycyny i pracownik i jego zakład pracy, nie będzie wymagać wieloletnich badań ośrodków akademickich. Lista powstanie dzięki mądrości społeczeństwa sieci wiedzy. W tym  traktowania edukacji przez całe życie, jako fundamentu rozwoju. 
 
Trzecia propozycja dotyczy wykorzystania zdalnej porady specjalistycznej, w trakcie pobytu pacjenta u swojego lekarza pierwszego kontaktu. O ile problem medyczny przekracza zakres wiedzy zawodowej lekarza internisty, efektem takiej wizyty jest skierowanie pacjenta do odpowiedniego specjalisty. I wpisania go tym samym, na znane i znienawidzone w całym świecie, rejestry kolejkowe.
 
Telemedycyna pozwala na dokonanie specjalistycznej porady już w trakcie pierwszego pobytu (kontaktu) pacjenta w gabinecie. Czyli na skrócenie odległości pomiędzy POZ a AOS. Oczywiście nie każdej specjalności, nie każdej porady. Ale na moje oko praktyka szacuję, że nowa usługa skróci w Polsce kolejki o połowę. Tym bardziej, że metoda medialnych konsyliów medycznych, pozwala na znacznie większy zakres partnerstwa pomiędzy różnymi źródłami finansowania świadczeń medycznych. Pozwala na zwiększenie skali i optymalizację form finansowania potrzeb interwencji medycznych.
 
 
Niech język giętki
 
W poprzednim teście szacowałem, że wprowadzenie nowych rozwiązań ekonomii solidarności zajmie pomiędzy 10 a 50 lat. Wskazywałem na system ochrony zdrowia, jako na prekursora zmian. Polska, z pięknie podkreślaną z okazji Jubileuszu Chrztu łacińską tradycją solidarności i pomocniczości, może i powinna podjąć prekursorskie w Europie rozwiązania w zakresie infrastruktury pracy solidarnej. To zobowiązanie tradycji dla rodzenia rzeczy nowych, o którym mówił Prezydent Andrzej Duda https://www.youtube.com/watch?v=qGrMAwkKiuI.
 
Próbuję i będę próbował wprowadzać proponowane rozwiązania do praktyki swojej, maleńkiej placówki medycznej.
 
Ale rewolucja w zdrowiu to wymiar powszechny. Dlatego przed każdą z opisanych usług, na schemacie wprowadziłem termin „system”. Bo nie wystarczy przedsiębiorczość jednej czy tysiąca komercyjnych placówek medycznych. Dla uspołecznienia profilaktyki medycznej, dla przyśpieszenia interwencji medycznej, konieczne są nowe pojęcia, nowe publiczne regulacje, nowe polityki społeczne.
 
Pierwszym z proponowanych nowych pojęć jest Medialna medycyna. To trochę inne ujęcie od popularnych już i bliskoznacznych pojęć telemedycyna, cyfrowa medycyna/zdrowie (e-Health) czy mobilna medycyna/zdrowie (m-Health).
 
Proponuję stosowanie nowego pojęcia, bo rolą medium w nowych usługach jest nie tylko techniczne zapewnienie interakcji i dostępu do dokumentów (bibliotek pamięci), ale i wzmacnianie zaufania wewnątrz zainteresowanej wzajemnym poznaniem i dobrem społeczności. Bez medialnego wsparcia solidarności wspólnot, nowoczesne technologie odwrócą się przeciw wolności.
 
Kultura fizyczna dla kultury poznania, to tytuł Konferencji, którą planujemy na 10 czerwca. Na Dzień Święta Małopolski. ustanowionego dla upamiętnienia pierwszej w Polsce, przełomowej w drodze do Niepodległości, pielgrzymki Jana Pawła II.
 

Naszego świętego patrona rodzin.